یک ضرورت در میان زن و شوهر - مخصوص همه

یک ضرورت در میان زن و شوهر

یک ضرورت در میان زن و شوهر 


ارتباط زناشویی

هدف از ازدواج ایجاد آرامش در وجود زن و مرد است . این آرامش در روابطی سازنده و پاسخ گو به نیاز های یکدیگر فراهم می شود . و بی شک یکی از نیاز های مهم در امر ازدواج نیاز جنسی است که طرفین پس از ازدواج انتظار دارند در این زمینه به لحاظ جنسی به تعادل دست یابند و غرایز جنسی خود را در خانواده برطرف نمایند .

هر فردی در هر لحظه از زندگی در گروه اجتماعی خود در حالتی از منِ والد، بالغ یا کودک جلوه گر می شود و افراد می توانند به هر میزان از آمادگی خود از یک حالتِ من به حالتی دیگر تغییر یابند.

جنبه والد(Parental): نشانگر اقتدار، سنت و دانش یکنواخت از نحوه انجام کارهاست.

جنبه بالغ(Adult): حد واسط بین بخش والد و کودکِ شخصیت است. این جنبه نشانگر تسلط بر مهارتها و نوعی رویکرد عینی و منطقی در تحلیل داده ها در هر موقعیت است.

جنبه کودک(Children): نشانه خودانگیختگی، آفرینندگی، شهود و لذت است.

میل جنسی و نوسانات آن در خانم‌ها و آقایان در اغلب موارد بیش از آنکه به اختلا‌ل‌های هورمونی و بیماری‌های جسمی مربوط باشد، به مسایل روان‌شناختی و نوع ارتباط زوجین با یکدیگر و محیط پیرامون آنها مرتبط است...


 افراد هر چقدر بتوانند سرپرستی منِ بالغ خود را برعهده بگیرند، بزرگتر خواهند بود. اما هیچ فردی نمی تواند در تمام اوقات این حالت را حفظ کند. از نظر برن سالمترین نوع ارتباط و تبادل از نظر روانشناختی تبادل تکمیل کننده است که می تواند مثلاً بین یک منِ والد و کودک بصورت دوسویه برقرار گردد. تبادل تکمیل کننده در روابط سطحی زندگی و اجتماعی افراد رخ می دهد. ولی به اعتقاد برن این تبادلهای تکمیل کننده براحتی می تواند توسط تبادلهای قطع کننده فروپاشد. تبادل قطع کننده(Closed Transaction) معمولاً بین منِ والد و کودک در حالتی از عدم درک متقابل هم رخ می دهد که در این وضعیت منِ کودک اصل موضوع تبادل را رها نموده و با خود شخصیت منِ والد به تعارض برمی خیزد و پاسخی قطع کننده و غیرمنتظره به منِ والد مقابل می دهد. افراد دارای تبادل قطع کننده اگر همچنان به همین شیوه گفتگو ادامه دهند؛ هیجان بیشتری بوجود آورده که سود چندانی در این ارتباط برایشان فراهم نخواهد شد. روابط زن و شوهری نیز نمونه ای عالی از ارتباط تبادلی دونفره است که هم می تواند سازنده و تکمیل کننده باشد و هم به درجه ای از فروپاشی و انقطاع برسد. طلاق نمونه کاملی از پایان یک ارتباط قطع کننده بین دو منِ والد و کودک است. بر مبنای دیدگاه نظری

قلب

اریک برن ارتباط تبادلی بین دو منِ والد زن و مرد و یا ارتباطی بالغ بین آنها می تواند سازنده و اثربخش بوده ولی در قالب ارتباط منِ والد-کودک می تواند جنبه های دیگر تبادل آنها بطور مثال کنش جنسی آنها را تحت شعاع قرار دهد.

بررسی و مطالعه کارکردهای ارتباط جنسی و مولفه های جسمانی روانی این ارتباط رامی توان یکی از مهمترین موضوعات و مسائل قابل بررسی در مطالعات خانواده، پیوندهای زناشویی و روابط زن و شوهری دانست. دوام و پایداری بخش مهمی از یک ارتباط همسری طبق ارزشهای جامعه ،خود به کارکرد منفی یا مثبت ارتباط جنسی(میزان و نوع) زن و مرد بستگی خواهد داشت.

میل جنسی و نوسانات آن در خانم‌ها و آقایان در اغلب موارد بیش از آنکه به اختلا‌ل‌های هورمونی و بیماری‌های جسمی مربوط باشد، به مسایل روان‌شناختی و نوع ارتباط زوجین با یکدیگر و محیط پیرامون آنها مرتبط است...

 زوجینی که برای گفت‌وگو و ارتباط کلامی با یکدیگر وقت نمی‌گذارند، همسری که به همه چیز اعم از کار و تحصیل و مخارج زندگی فکر می‌کند اما در ذهن پرمشغله خود جایی برای ارتباط بهتر و صمیمی‌تر با شریک زندگی‌اش باز نمی‌کند، بی‌توجهی به آراستگی ظاهری برای جلب توجه و علاقه همسر، روابط زناشویی یکنواخت و کسالت‌بار و کوتاه، تبدیل شدن روابط زناشویی لذت‌بخش به حربه‌ای برای انتقام‌گیری و قدرت‌نمایی، ابتلا به درجات خفیف تا شدید افسردگی، اضطراب، انواع و اقسام فشارها و تنش‌های عصبی، ابتلا به اختلال‌‌های جنسی هم‌زمان دیگر، مصرف برخی داروها ، اختلال‌‌های هورمونی مانند کمبود تستوسترون، افزایش شدید پرولاکتین، اختلال‌‌های غده تیرویید، ناهماهنگی زوجین در روابط زناشویی، اشباع میل جنسی در بیرون از منزل یا از طریق خودارضایی یا از طریق تماشای فیلم‌ها و تصاویر جنسی از مهم‌ترین علل و عواملی هستند که به کاهش میل جنسی همسران منجر می‌شوند و بدون توجه به آنها نمی‌توان بی‌میلی جنسی را صرفا با مصرف دارو یا برخی رژیم‌های غذایی خاص افزایش داد.

دوام و پایداری بخش مهمی از یک ارتباط همسری طبق ارزشهای جامعه ،خود به کارکرد منفی یا مثبت ارتباط جنسی(میزان و نوع) زن و مرد بستگی خواهد داشت.

 افزون بر اینکه برخی داروهایی که در بازار با هدف تقویت میل جنسی تبلیغ می‌شوند، عوارضی دارند و ممکن است سلامت فرد را به‌طور جدی به خطر بیندازند و مصرف خودسرانه و بی‌رویه آنها به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. از این رو در صورتی که احساس می‌کنید میل جنسی شما در مقایسه با گذشته به‌طور محسوسی کاهش یافته، باید به پزشک یا مشاور مراجعه کنید تا با بررسی همه‌‌جانبه، علل آن شناسایی و درمان شود.

 

دکتر محمد حسین اخوان - سلامت 

Berne, E. (1964) Games People Play: The Psychology of Human Relationships